BHP, czyli Bezpieczeństwo i Higiena Pracy – co może się z tym kojarzyć? Oczywiście, że zakład pracy. Niezależnie od tego, na jakim dokładnie stanowisku się pracuje, koniecznym jest przestrzeganie zasad BHP. A czy z tym tematem, w jakikolwiek sposób powiązany jest certyfikat ISO 45001?

Międzynarodowe normy

„ISO 45001 – Systemy zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy. Wymagania i wytyczne stosowania” to międzynarodowy dokument, który znajduje się w oficjalnym obiegu od 2018 roku. Za jego wydanie odpowiedzialna jest Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna. Czy taki dokument jest potrzebny? Jak najbardziej! Chodzi tu bowiem o zapewnienie maksimum bezpieczeństwa na poszczególnych stanowiskach pracy. Nie są to jedynie puste słowa, ale praktyka, która na bieżąco jest monitorowana. Warto postarać się o 

certyfikat ISO 45001, jeżeli którejś firmie zależy na tym, aby podnieść swój prestiż nie tylko w oczach pracowników, ale także w oczach konsumentów. Dobry pracodawca, który na pierwszym miejscu stawia bezpieczeństwo swoich podwładnych? Dzięki temu można wiele zyskać – również na arenie międzynarodowej. 

Czy każdy może otrzymać ISO 45001?

Oczywiście, że tak. Takie firmy, jak DJB doradztwo, jakie zajmują się wsparciem przy uzyskaniu certyfikacji, współpracują z różnymi przedsiębiorstwami. Niezależnie od tego, o jakiej dokładnie mówi się branży, czy też wielkości firmy. Aczkolwiek, należy zdawać sobie sprawę z tego, że trzeba spełniać określone warunki, aby taki certyfikat mógł faktycznie zostać przyznany. Po to jest właśnie audyt ISO 45001, który przeprowadzany jest nie tylko w czasie certyfikacji, ale również później. Tak, aby móc sprawdzić, czy uchwalone normy są na bieżąco spełniane. Jeżeli tak nie będzie, istnieje możliwość odebrania certyfikatu, ale nie o tym będzie teraz mowa. 

Obowiązujące normy i wytyczne

Trzeba wiedzieć, że pomimo tego, iż mowa tutaj o międzynarodowym dokumencie, to i tak za każdym razem dopasowywane są one do potrzeb danego przedsiębiorstwa. Inne normy obowiązywać będą dla firmy działającej w branży informatycznej, medycznej, spożywczej, a inne dla kosmetyki. Są to oczywiście przykłady, ale zostały one podane po to, aby każdy mógł zdać sobie sprawę z tego, że ma się do czynienia z różnorodnymi przedsiębiorstwami. Takimi, które doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest zasada zachowania bezpieczeństwa i higieny pracy, aby nie stwarzać niepotrzebnego ryzyka zawodowego. Comments are closed.

https://ciekawostki-porady.blogspot.com/ live url https://4sch.pl/ogrzewacz-tarasowy-polaczenie-designu-i-wydajnosci/