Ubezpieczenie OC chroni kierowców przed ponoszeniem wysokich kosztów naprawy samochodu uszkodzonego w wyniku kolizji. Jeśli podczas nieuważnego manewru zarysujesz maskę albo wgnieciesz bok samochodu innego kierowcy, nie będziesz musiał płacić z własnej kieszeni – likwidacją szkody zajmie się towarzystwo ubezpieczeniowe. Niestety, w niektórych przypadkach ubezpieczyciel może zażądać zwrotu wypłaconej poszkodowanemu kwoty i obciążyć kosztami Ciebie. Mamy wówczas do czynienia z tak zwanym regresem ubezpieczeniowym. W jakich sytuacjach może do niego dojść? Sprawdź!
Regres ubezpieczeniowy – najważniejsze informacje
Wezwanie regresowe może być wystosowane przez towarzystwo do ubezpieczonego u siebie klienta, który dokonał szkody. Sytuacje, w których ma do tego prawo, określone są w art. 43 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Regres ubezpieczeniowy może mieć miejsce w kilku sytuacjach. Do najczęściej występujących przyczyn wystosowania przez ubezpieczyciela wezwania regresowego wymieniamy:
- celowe wyrządzenie szkody;
- kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających,
- nabycie pojazdu w drodze przestępstwa,
- ucieczka z miejsca zdarzenia,
- brak uprawnień do kierowania pojazdem (z wyjątkiem sytuacji ratowania życia i pościgiem za przestępcą).
Jak się uchronić przed regresem?
Najprostszym sposobem na uniknięcie kłopotliwej sytuacji jest regularne opłacanie składek za obowiązkowe ubezpieczenie OC i jazda zgodnie z przepisami. W przypadku otrzymania wezwania regresowego należy w ciągu 30 dni ustosunkować się do postawionych zarzutów (reakcje mogą być dwie – zapłata roszczenia lub odwołanie się od decyzji). W przypadku braki reakcji sprawa trafi do sądu.
Comments are closed.