Współczesna stolarka okienna wywoływać może uczucie dezorientacji. Chociażby dlatego, że technologia tak mocno się zmienia, oferując człowiekowi zupełnie nowe możliwości. Warto więc sprawdzić przed zakupem okna plastikowe, aby wiedzieć jakie parametry trzeba wziąć pod uwagę.

Profile w oknach

Okna plastikowe mają…plastikowe profile. To właśnie one są odpowiedzialne za utrzymanie stolarki okiennej na swoim miejscu przez wiele, wiele lat. Przeglądając oferty, można spotkać się z trzema oznaczeniami przy profilach: A, B lub C. Klasa A oznacza, że ścianki profili mają grubość co najmniej 3 mm. Uznawana jest ona za najwyższą. Klasy B i C mają zdecydowanie gorsze parametry, ale za to są tańsze. Przy czym należy zaznaczyć, że mogą szybko ulegać one odkształceniu, co wpłynie też na pogorszenie się parametrów okiennych. Może lepszym wyborem okażą się okna klasy A, które droższe, ale są bardziej trwałe.

Okna plastikowe a uciekające ciepło

Jedna z najbardziej niepokojących rzeczy, która nurtuje wszystkich nabywców okien. Dlaczego? Ponieważ stolarka okienna wymieniana jest najczęściej z tego właśnie powodu – przez to, że z domu zaczęło uciekać coraz więcej ciepła. W końcu z czasem okna tracą swoje doskonałe właściwości. Jeżeli ktoś chce znaleźć odpowiedź na to pytanie, w przypadku nowych okien, musi sprawdzić współczynnik przenikania ciepła Uw. Z roku na rok ten parametr jest bardziej restrykcyjny. Od roku 2021 współczynnik przenikania ciepła musi utrzymywać się poniżej wartości 0,9 W/(m²·K)

Comments are closed.