Kto nie zastanawiał się kiedyś nad pracochłonnością uprawy miniaturowych drzewek w doniczkach? Te tradycyjne, japońskie ozdoby szturmem zdobyły popularność w europejskich mieszkaniach. Mimo iż gotowe sadzonki kupowane są w sklepach nadal roślinom trzeba poświęcić ogromną ilość czasu i uwagi. Bonsai to prawdziwa uprawa dla zuchwałych domowych ogrodników.

Bonsai – historia i rozkwit popularności

Tradycyjna uprawa miniaturowych drzewek w doniczkach wywodzi się z kultury japońskiej. Ograniczona przestrzeń do życia spowodowała, że wielu ludzi miało jedynie ogrody w doniczkach. Dlatego zaczęto w nich sadzić miniaturowe drzewka, które dzięki starannemu przycinaniu i pielęgnacji nie urosły wyższe niż kilkadziesiąt centymetrów. Bonsai nie jest oddzielnym rodzajem rośliny – to szereg drzew, które zna się z ogrodów, które po wsadzeniu do doniczki zostały zminiaturyzowane. W ostatnich latach drzewka są coraz popularniejsze – wzrasta ich ilość, szczególnie z powodu masowej uprawy. Mimo tego gdy chodzi o drzewka bonsai ceny nadal pozostają wygórowane. Każde roślina musi być pielęgnowana w sposób indywidualny.

Drzewka bonsai ceny i co na nie wpływa?

Każda gałązka w drzewku tego typu została starannie wyselekcjonowana przez ogrodnika do dalszego wzrostu. Każdy z liści ma tworzyć określoną, zieloną kompozycję. Każde wygięcie na pniu powstało celowo. To cechy, które wyróżniają bonsai spośród innych roślin doniczkowych. Nawet teraz, gdy drzewka są uprawiane na zdecydowanie większą skalę większość zabiegów musi być przeprowadzana w sposób manualny przez doświadczonego ogrodnika. Wszystko to powoduje, że gdy chodzi o bonsai ceny utrzymują się na stały, dosyć wysokim poziomie. Ręczna praca, a w tym wypadku uprawa, wymaga wiedzy i czasu, co w konsekwencji przekłada się na środki jakie chce sprzedający uzyskać za doniczkę z drzewkiem. Popularność wśród dekoratorów wnętrz, również jest czynnikiem, który powoduje, że ceny po prostu nie spadają.

Do jakiego stylu wnętrz pasować będą rośliny tego typu?

Drzewko bonsai jest ozdobą samo w sobie. Jednak idealnie podkreśla zarówno nowoczesne wnętrza, gdzie będzie głównym elementem dekoracyjnym, jak i we wnętrzach rustykalnych, gdzie idealnie wpisze się w klimat i stylizacje wiejskie. Nie warto z pewnością chować drzewka na parapecie. Lepiej wyeksponować je na specjalnym kwietniku, gdzie będzie cieszył oczy zarówno domowników, jak i odwiedzających.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Bonsai.

Comments are closed.