Patrząc na współczesny świat wirtualny, można sądzić, że jest to już jego ostateczna forma. Nie. Nadal trwają pracę nad tym, aby stworzyć jeszcze lepszy, bardziej wydajny internet. Dowodem na to jest web 3.0 development.

Web 1.0

Może nie każdy jest tego świadom, ale rok 1989 to ten moment, kiedy świat po raz pierwszy usłyszał o Web 1.0. To właśnie był ten moment, kiedy Tim Berners-Lee oraz Robert Cailliau stworzyli projekt stworzenia sieci dokumentów hipertekstowych. Jego nazwa to World Wide Web. Rok później Tim Berners-Lee mógł z dumą ogłosić, że stworzył podstawy języka HTML i pierwszą stronę internetową. To właśnie dzięki temu Web 1.0 zaczął nabierać coraz bardziej realnych kształtów. Rok 1992 był tym momentem, kiedy pojawiła się pierwsza przeglądarka o nazwie Mosaic. Do 2005 roku kształtował się Web 1.0. Po to, aby kolejne lata mogły przynieść sieć 2.0. Teraz, po tylu latach nadszedł czas na to, aby oficjalnie ogłosić, że przyszedł czas na web 3.0 development services, które oferowane są m.in. przez 10Clouds.

Web 3.0

What is web 3.0? Nie do końca można udzielić odpowiedzi na to pytanie, ponieważ sieć 3.0 nie została jeszcze do końca zdefiniowana. Na chwilę obecną można stwierdzić, że jest to połączenie Internetu Rzeczy (Internet of Things – IoT) ze sztuczną inteligencję (Artificial Intelligence – AI). Trzecim składnikiem bazowym ma stać się technologia blockchain, która wykorzystywana jest już w wielu branżach. 

Tego typu działania mają doprowadzić do tego, aby pozbawić wad tego, co dzisiaj jest. Sieć 3.0 ma być odpowiedzią na potrzeby współczesnych użytkowników, którzy wskazują na to, co nie podoba im się w wirtualnym świecie. Może i web 3.0 nie będzie pozbawionych wad, ale chyba wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że za jakiś czas przyjdzie moment, kiedy świat będzie mówił o web 4.0. 

Bezpieczne 3.0

To na co dużo osób zwraca uwagę to fakt, że 3.0 ma być siecią zdecydowanie bezpieczniejszą. Miejscem, gdzie dane zawsze będa kontrolowane przez ich właścicela. W tym wirtualnym świecie nie trzeba będzie przejmować się dużą ilością użytkowników. Ważna jest również kryptograficzna ochrona, która będzie w znaczny sposób zwiększona. Web 3.0 ma stać się takim miejscem, gdzie interesy wszystkich użytkowników zawsze stawiane będą na pierwszym miejscu. W końcu sam Mark Zuckerberg powiedział, że to, co dzieje się w przestrzeni cyfrowej, już niedługo będzie znacznie ważniejsze niż realna rzeczywistość. 

 

Comments are closed.